» » 114th SCTA Junior Sectionals Preview: Boys’ 12s

114th SCTA Junior Sectionals Preview: Boys’ 12s

The Boys’ 12s main draw for the 114th Annual SCTA Junior Sectionals are now up on the website.

For the Boys’ 12s draw, click HERE.

Sebastian Gorzny is the top-seeded player and followed by Kyle Kang, and Learner Tien.

The following are the main draw seedings for the Boys’ 12s. Note No. 5 represents seeding from No. 5-8 and the No. 9 represents seedings 9-16:

  1. Gorzny, Sebastian
  2. Kang, Kyle
  3. Tien, Learner
  4. Day, JP
  5. Daryabeigi, Sean
  6. Morgan, Ryan
  7. Murali, Rohan
  8. Thompson, Chase
  9. Braver, Kai
  10. Casey, Jack
  11. Hanna, Jack
  12. Pham, Warren
  13. Rolland, Dominique
  14. Schiffman, Ethan
  15. Sebastian, Marcus
  16. Sherif, Lawee
B12 Finals Taylor Fritzlow

2010 B12s winner Taylor Fritz and finalist Billy Rowe.

Past BOYS’ 12s winners

YEAR  WINNER                               FINALIST                                          SCORE

1963    RANDALL THOMAS          STEVEN DERIAN                            6-0, 6-3

1964    RANDALL THOMAS          STEVEN DERIAN                            6-4, 6-4

1965    JAMES HAGERY                 JEFF COWAN                                   6-2, 6-0

1966    BRIAN TEACHER               DAVID BOHRNSTEDT                   6-4, 6-2

1967    DAVID BOHRNSTEDT       DAVID SHERBECK                                    4-6, 6-1, 6-4

1968    THOMAS KREISS                WILLIAM MAZE                             2-6, 6-4, 6-4

1969    PERRY WRIGHT                  RAUL PRESS                                                6-3, 6-3

1970    WALTER REDONDO          JONATHAN PALEY                                    6-3, 6-3

1971    ELIOT TELTSCHER             PETER HERRMANN                       6-1, 6-0

1972    PETER HERRMANN           STANLEY BENOIT                          6-2, 6-2

1973    DAVID SIEGLER                 PETER HERMANN                          7-5, 6-4

1974    SCOTT DAVIS                      JOHN DAVIS                                                6-4, 6-4

1975    BRUCE POMPAN                DONAVAN JONES                          6-4, 2-6, 6-4

1976    JAMES PUGH                       RICK LEACH                                               7-6, 6-1

1977    BRADLEY ACKERMAN    RICK LEACH                                               1-6, 6-3, 7-6

1978    FRANK GIANNIS                ERIC AMEND                                   6-1, 6-3

1979    J. SCOTT ROBERTSON       PAUL CARBONE                             6-4, 0-6, 6-3

1980    MICHAEL BRIGGS             CHRIS TOOMEY                              6-2, 6-2

1981    THOMAS BLACKMORE    JEFFREY TARANGO                      6-1, 6-0

1982    GIORA PAYES                     MICHAEL CHANG                          6-4, 6-1

1983    MICHAEL CHANG              WILLIE QUEST                                2-6, 6-3, 6-4

1984    MICHAEL CHANG              MARCO ZUNIGA                            6-2, 6-4

1985    JONATHAN LEACH                        MICHAEL JOYCE                            6-2, 3-6, 6-2

1986    GRAHAM GILLES               ARNOLD ASUNCION                    7-5, 7-5

1987    TIMOTHY RADOGNA        JASON MERRIN                              7-5, 6-4

1988    GLENN WEINER                 DEREK POPE                                   7-5, 7-5

1989    KELLY GULLETT                J.R. CHIDLEY                                   6-4, 6-4

1990    GEOFF ABRAMS                 KEVIN KIM                                      6-3, 6-3

1991    JOEY ZUPAN                       SCOTT CARLTON                           6-2, 6-3

1992    ZACHARY FLEISHMAN    JOSE LIEBERMAN                          6-4, 6-2

1993    DAVID GIORGES                MICHAEL MARQUEZ                    6-1, 6-1

1994    RYAN REDONDO               DANIEL CLEMENS                         3-6, 7-6, 6-3

1995    PHILLIP SHENG                  GARRETT WONG                            6-3, 6-3

1996    DOUG STEWART                STEPHEN AMRITRAJ                     3-6, 6-3,6-3

1997    JUSTIN MONTGOMERY    MARK CONTERAS                         6-2, 6-4

1998    YUICHI UDA                                   ERIC RILEY                                     6-1, 6-0

1999    SERGY VAGRAMIAN        SCOTT HOHENSTEIN                     6-0, 6-2

2000    STEVEN FORMAN              MICHAEL MCCLUNE                    6-2, 7-5

2001    STEVE JOHNSON                JASON JUNG                                                6-1, 6-3

2005    MIKA DE COSTER              MARCOS GIRON                             6-4, 6-1

2006    REO ASAMI                          JONATHAN HUANG                      6-1, 6-1

2007    JOSEPH DIGUILIO              STEFAN MENICHELLA                 6-4, 7-5

2008    DEITON BAUGHMAN        COLLIN ALTAMIRANO                7-6, 6-1

2009    LOGAN SMITH                    GARRETT MAK                               6-3, 6-4

2010    TAYLOR FRITZ                   BILLY ROWE                                   6-3, 6-3

2011    CONNOR HANCE               BRYCE PEREIRA                            6-3, 6-7, 6-3

2012    RYAN NUNO                                   AUSTIN DIGIULIO                         6-3, 6-2

2013    STEFAN DOSTANIC           ZACHARY SVAJDA                                   6-4, 6-2

2014    EMILIO NAVA                     ELIJAH STRODE                             6-4, 6-1

2015    GRIFFIN DAEHNKE           SAMUEL LANDAU                         2-6, 7-6, 6-1

 

http://www.southerncaliforniatennis.org